Testing is the only way to be sure. Try my method in #6 here:
So I took a minute and worked it out, you’re paying about 0.75 cents per square inch. [1]
My test method uses about 2 square inches, you you’re “wasting” 1.5 cents of material. Seems pretty affordable to get the exact settings dialed in. Even if you have to do a couple tries at the test template… you could do it ten times and only consume 15 cents’ worth of oil board.
I know I’m calculating ideal costs and ignoring stuff like shipping and certain realities about how efficiently you can use your material… but even if I’m off by a factor of ten it’s still only 15 cents to run a test.
Good luck and let us know how it goes.
12 inches by 17.5 inches, 210 square inches per board. 8 sheets per package, that’s 1680 square inches for $12.54. $12.54/1680 in2 yields 0.75¢ per square inch. ↩︎